Urazy i zwyrodnienia stawów

Niezależnie od źródła dysfunkcji stawów (urazy, stłuczenia, zwichnięcia, zwyrodnienia), celem ich terapii z wykorzystaniem urządzeń DENS jest nie tylko przywrócenie krążenia krwi w stawie. Należy zlikwidować proces zapalny, poprawić parametry krwi, przyspieszyć procesy regeneracyjne i odbudować możliwość samoregulacji zaopatrzenia stawu w krew.

arthritis1jpg

W jaki sposób można poprawić parametry krwi? Oprócz diety i terapii farmakologicznej bardzo ważna jest poprawa pracy nerek i nadnerczy. Działanie neurostymulacyjne DENS na tę część ciała poprawia funkcjonowanie nerek i przygotowuje organizm do intensywnego leczenia. Następnie, podczas leczenia stawów nóg, przeprowadza się terapię DENS w obszarze lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa lub - w przypadku leczenia stawów rąk - w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dopiero potem można rozpocząć terapię samego stawu. Zabieg będzie wtedy znacznie bardziej efektywny.

Na początku zaleca się leczenie jednego, najbardziej chorego stawu. Podczas DENS-terapii stawu kontynuowane są zabiegi regenerujące nerki, przy czym czas zabiegów, przeprowadzanych w obszarze stawu powinien być zbliżony do tego, który realizowany jest w obszarze nerek, ponieważ równocześnie z poprawą krążenia krwi w chorym stawie zwiększa się także ilość złogów w naczyniach krwionośnych. Organizm nie może dopuścić do tego, aby krew była zanieczyszczana przez efekty regeneracji. Jeśli zaś proces oczyszczania krwi jest zbyt wolny, prędkość tej regeneracji ulegnie obniżeniu. Wówczas wszelkie wysiłki, zmierzające do poprawy krążenia krwi w stawie spełzają na niczym. I na odwrót – poprawa funkcjonalności nerek przyczyni się jednocześnie do zwiększenia tempa regeneracji. Dlatego też już od pierwszego zabiegu, polegającego na oddziaływaniu urządzeniem DENS na obszar nerek, rozpoczyna się leczenie chorego stawu. Wszelkie próby poradzenia sobie z zapaleniem stawu bez działań w obszarze nerek będą mało efektywne.

Pod wpływem stymulacji aparaturą DENS rozbijane są w stawie złogi moczanowe. Duża ich część przenika do tkanki kostnej, wzmacniając ją i wygładzając jej powierzchnię. Jednocześnie stymulowane jest wydzielanie mazi (płynu stawowego), co przyczynia się do mniejszego obciążenia i narażenia na uszkodzenia stawu.

Aby nie przeciążać zbytnio organizmu, czas trwania jednego zabiegu, obejmującego oddziaływanie na kilka obszarów, nie powinien przekraczać 50 minut. Nie należy także leczyć kilku stawów jednocześnie. Można za to leczyć przeciwległe stawy po kolei, kontynuując codzienną stymulację obszaru nerek. Wtedy czas kuracji ulega wydłużeniu.

Aby przywrócić funkcjonalność stawu, należy przez niego „przepompować” odpowiednią ilość krwi. Ilość ta zależy od czasu trwania choroby i od jakości samej krwi. Nie ma możliwości usunięcia skutków przewlekłej choroby w jednej chwili, podczas jednego zabiegu. Bólu można pozbyć się szybko, jeśli pojawił się on niedawno, w efekcie kontuzji lub nagłego ruchu. Według badań przeprowadzonych w Collegium Medicum in Bydgoszczy w 2013 roku, ból i obrzęk stawu udaje się złagodzić już po 10 zabiegach. Należy także stosować się do zaleceń, dotyczących odżywiania.

Chory staw nie powinien być unieruchomiony ponieważ tkanki w procesie odbudowy powinny przystosowywać się do realnych warunków. Nie należy jednak doprowadzać do przeciążenia stawu aby uniknąć kolejnych obrażeń. Ruchy w stawie powinny być powolne i płynne. Nie należy podnosić lub przenosić ciężkich przedmiotów. Jeśli chore są stawy nóg, należałoby w pierwszym tygodniu zmniejszyć ich obciążenie, wynikające z wagi ciała. Trzeba wtedy więcej leżeć, a ćwiczenia fizyczne wykonywać w pozycji leżącej, przy czym powinny być one proste i imitować ruchy, które człowiek naturalnie wykonuje. Obciążenie stawów należy zwiększać stopniowo. Obuwie powinno być luźne. Przy wchodzeniu, a przede wszystkim podczas schodzenia ze schodów, należy korzystać z poręczy. W przypadku zaatakowania innych stawów, należy stosować tę samą zasadę – zmniejszyć ich obciążenie, zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia.

U osób cierpiących na nadciśnienie, podczas terapii DENS czasami może dojść do podwyższenia ciśnienia. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie czy wcześniej w nerkach nie rozwinął się stan zapalny. Przed rozpoczęciem leczenia stawu konieczne jest wyleczenie nerek.

Metody terapii opracowane zostały w wiodących ośrodkach medycznych w Rosji (w Moskiewskiej Akademii Medycznej I. M. Sieczenowa; w Moskiewskim Obwodowym Klinicznym Instytucie Naukowo-Badawczym; w Sankt-Petersburskiej Państwowej Akademii Medycznej im. I. I. Miecznikowa; w Wojskowej Akademii Medycznej im. S. M. Kirowa (Sankt-Petersburg) i innych, i potwierdzone niezależnymi badaniami w  Instytucie Traumatologii (Ryga) i w Wojskowej Akademii Medycznej (Belgrad).